Gayrimenkul Sektörünün Yenilikçi Markası Nef’in Sharepoint Başarı Hikayesi

Gayrimenkul Sektörünün Yenilikçi Markası Nef’in Sharepoint Başarı Hikayesi

Türkiye gayrimenkul sektörünün genç, yenilikçi ve öne çıkan markalarından biri olan Nef ile Microsoft SharePoint projesini konuştuk.

Nef, iç iletişimde sadece e-posta kullanıyor, farklı portallere farklı şifreler ile erişiliyordu. Formlar manuel olarak onaylanıyor, takip ve raporlama yapılamıyordu. SharePoint yapısına geçilmesi ile tüm bilgilere tek ekrandan ulaşılmasını sağlayan ve aksiyonların tek uygulama üzerinden hızla yönetilebileceği bir yapı kuruldu. Onay süreçleri, zaman ve mekan bağımsız mobil cihazlar üzerinden takip edilebiliyor. Çok hızlı bir şekilde kullanılmaya başlanan IntraNef ile çalışanların memnuniyeti de arttı.

Proje süreci hakkındaki sorularımızı Nef Bilgi Teknolojileri Müdürü Aleksi Komorosano cevapladı.nef agc yazilim

“Hızlı kurulum ve adaptasyon süreci ile yeni yapımıza zaman kaybetmeden kavuştuk.”

Aleksi Komorosano, Nef, Bilgi Teknolojileri Müdürü

Nef’i tanıyabilir miyiz?

Nef Türkiye gayrimenkul sektörünün yenilikçi markalarından biri. Nef’in en ayırt edici özelliği, A’dan Z’ye tasarım odaklı çalışma anlayışı.  Biz bu anlayışımızı şirket içi çalışmalarımıza da yansıtarak genç ve enerjik yapımızı tüm iş süreçlerimize entegre etmek istedik. Intranef olarak adlandırdığımız sistemimizi SharePoint 2013 ile Nintex Workflow altyapılarının üzerinde kurguladık. Bugün ulaştığımız verim ve hız bakımından tüm iş ortaklarımız ve iç müşterilerimizle birlikte kurguladığımız bu sistemden  son derece memnunuz.

SharePoint üzerinde kullandığınız IntraNef’den önce iş süreçlerini nasıldı?

Nef, şantiyeler ve ofisler olmak üzere farklı farklı lokasyonlarda faaliyetlerini gerçekleştiren bir şirket. Intranef’ten önce iç iletişimde sadece e-posta kullanılıyordu. Şirkette kullanılan sistemlere girişler farklı farklı portallardan farklı şifreler ile sağlanıyordu. Yine formlar manuel olarak onaylanıyor, takip ve raporlama imkanı bulunmuyordu.

Her şeyden önce sahip olduğumuz vizyonel ve yenilikçi yaklaşımı buraya da uygulamak gerekiyordu. Tüm bilgilere tek ekrandan ulaşılacak, aksiyonların tek uygulama üzerinden hızla yönetilebileceği ve iş ortakları uygulamalarını sisteme kolaylıkla entegre edeceğimiz, bilgiyi denetleyen ve yöneten bir yapı oluşturmak istedik.

Ayrıca çalışanlarımızın Nef’in varoluş felsefesini anlaması, kuruma bağlılığının artması, kimin için, neden ve nasıl çalışacağından emin olmasını istiyorduk.

Microsoft SharePoint’i seçmenizdeki en önemli faktör nedir?

Bu beklentilerimize çözüm bulmak üzere araştırmalara başladık ve Microsoft ile iletişime geçtik. SharePoint’in diğer bütün uygulamalarla kolayca entegre olabildiğini gördük. Bu nedenle seçimimizi SharePoint’ten yana kullandık.

Öncelikle çalışanların işlemlerini kolayca görüntüleyebilecekleri ve tüm konularda kolayca talepte bulunabilecekleri bir “Self-Servis” fonksiyonu kurduk. Şu anda çalışanlarımız izin, avans, masraf, satınalma gibi şirket içi taleplerini ‘Intranef’ten kolayca sisteme girebilmekte ve taleplerinin durumunu izleyebilmekteler.

ms sharepoint agc yazilim

SharePoint ve CRM entegrasyonu hakkında bilgi verebilir misiniz?

Ayrıca mevcut müşteri ilişkileri yönetimi sistemini yeni yapıya çift taraflı olarak kolayca adapte ettik.  Satış operasyonlarımızı yürüttüğümüz CRM Dynamics 2013 platformunda yaratılan formların şirket içi platformlara entegrasyonu sağlandı. Müşteri dökümanlarının SharePoint döküman yönetim sistemi ile entegre edilerek iç müşterilerin ihtiyaç duyulan dökümanlara yetkileri dahilinde erişimlerı sağlandı.

Microsoft SharePoint ile hangi alanlarda iş süreci verimliliğiniz arttı?

Hızlı kurulum ve adaptasyon süreci ile yeni yapımıza zaman kaybetmeden kavuştuk. Onay süreçleri, zaman ve mekan bağımsız mobil cihazlar üzerine taşınınca daha hızlı ve daha düşük maliyetli bir yapıya kavuştuk.

SharePoint, verileri merkezi hale getirerek erişimi her anlamda mümkün kıldı. Artık tüm çalışanlarımız anlık satış durumu, proje ilerleme durumu, doğum günleri, şirket haberleri gibi her türlü bilgiye SharePoint ana sayfasından ulaşabiliyor.

Kurum olarak beklentileriniz karşılandı mı?

Nef çalışanları SharePoint üzerinde çalışan IntraNef ile her türlü bilgiye her yerden ve her zaman erişebiliyorlar ve iş süreçlerini takip edebiliyorlar.

Dijital ortamın getirdiği verimlilik, düşük maliyet ve özgürlüğün yanı sıra İnsan Kaynakları birimi tarafından yürütülen Nef Diyalog programında tüm çalışanlardan olumlu geri dönüşler alındı. Intranef kullanılmaya başlandığı ilk gün itibariyle tüm çalışanlarımız tarafından beğeniyle karşılandı.

Gelecek dönemdeki planlarınız nelerdir?

Önemli bir verimlilik ve hız kazandığımız çalışmalarımızda entegrasyon ve dijitalleşme devam ediyor. Bundan sonra satınalma talepleri de SharePoint üzerinden yapılacak ve muhasebe uygulaması da sisteme entegre edilecek.

Şirket çalışanlarımız için kullanıcı ve hobi blogları oluşturmayı planlıyoruz. Ayrıca Yammer ile şirket içi sosyalliği artırmak hedefindeyiz. Aynı zamanda SQL BI ile şirket yönetim raporlarını oluşturacak ve yayınlayacağız. Bu çözümü bize sunduğu iş ortağımız AGC Yazılıma ve Microsoft Türkiye’ye teşekkür ederiz.