İş Süreci Yönetim Yazılımları

İş Süreci Yönetim Yazılımları

üretkenlik ve verimliliği artıran devrim niteliğinde bir yöntemdir.

Bugün, Ford’un Michigan Montaj Fabrikasında yaklaşık 500 işçi çalışıyor. Üretim hattı kısmen otomatikleştirilmiş ve her araç üretim hattı boyunca ilerledikçe işçiler motorları  aracın gövdesine yerleştiriyor, parçaları yerine oturtuyor veya  monte ediyorlar. Henry Ford kesinlikle sürecin verimliliğinden etkilenirdi. Bir asırdan daha kısa bir sürede, 1913’te modern montaj hattının tanıtımı üretim sürecinde devrim yarattı ve dünyayı değiştirdi. Ford bu yöntemi kullanarak Model Ts’yi üretti ve üretim sürecini 12.5 saatten 93 dakikaya indirdi.

İş süreci yönetim yazılımı, Henry Ford’un yaratıcı düşüncesinin ardındaki mantığı çizer ve onu modern işletmelere uygular. Montaj hattı çoğunlukla üretimle ilişkilendirilir ve açıkça, **bilgi çalışması**, işçilerin hangi aşamada bir SUV’ye bir parça yapıştırması gerektiğine karar vermek için çok farklı işlemler içermektedir.

Bununla beraber, her işi destekleyen sayısız süreç bulunmakta- yeni personelin takibi, satış çağrılarını takip etmek için raporların doğruluğunu kontrol etmek- iş akışı yönetimi yazılımı Henry Ford’un vizyonunun bir kısmını almayı ve bu süreçlere uygulamayı hedeflemektedir.

Peki, iş süreci yönetim yazılımının temelleri nedir ve işinize nasıl uygulanır?

İş Süreci Yönetim Yazılımının Temel Bileşenleri

İş süreci yönetim yazılımı, modern işletmelerin çalışma biçimine uyum sağlamak için gelişmektedir. Bulut çalışanların iletişim kurma ve iş birliği yapmalarında büyük bir esneklik sağlar ve  toplayabildiğimiz veri miktarı, son derece karmaşık bilgi ve anlayşlar  süreçlerinizin rutin olarak tanıtılması anlamına gelir.

İş süreci yönetim yazılımının minimum özellikleri sırayla;

1.İnsan merkezli tasarım

İş süreci yönetim yazılımı, herhangi bir kullanıcının tasarımını kolaylaştırmak için tasarlanmalıdır. Çalışanların en az teknik bilgiye sahip olanı bile sürükleyip bırakma ara yüzü ile her gün gerçekleştirdikleri iş süreçlerini görsel olarak yeniden oluşturabilmelidir. Araçlarınız, en basitten en karmaşık süreçlere kadar olanları temsil edebilmelidir. Ayrıca, çalışanların otomasyon yoluyla kuruluş genelinde iş birliğini teşvik etmek için yeni fırsatlar keşfetmelerine yardımcı olmalıdır.

2.Raporlama ve yönetim

Modern iş süreci yönetim yazılımı kullanımı inanılmaz derecede kolaydır ve çoğu kuruluş, iş süreçlerini hızlandırmak ve geliştirmek için yüzlerce iş akışı oluşturmaktadır. Sisteminizin nasıl kullanıldığını anlamak , iş akışlarınızın nasıl kullanıldığını incelemenize yardımcı olan raporlama ve yönetim araçlarına erişmek çok önemlidir ve bu size nasıl geliştirilebilecekleri konusunda fikir verir. Ve tabii ki, bu da yatırım geri dönüşünün net bir göstergesidir.

3.Kullanıcı etkileşimi

İş süreci yönetim yazılımı, bir süreçte öngörülebilir ve tekrar eden aşamaları otomatikleştirmeyi amaçlar. Ancak, Ford’un montaj hattı gibi, bu süreçten insanları çıkarmak için değil, aksine iş akışının en önemli parçalarını izleyip önemli kararlar almalarını sağlar.

İş süreci yönetim yazılımı, kullanıcıların e-posta hesaplarından görevleri onaylamasına veya reddetmesine aynı zamanda da süreci izlemesine olanak sağlar. Sonuçta amaç, kullanıcılarınızın eline daha fazla güç yani olanak koymaktır.

4.Genişletilebilirlik

Modern işletmeler, insan kaynakları araçlarından proje yönetimi uygulamalarına, belge depolarına ve müşteri destek masası programlarına kadar faaliyetlerini desteklemek için kullanabilecekleri araçlar ve uygulamalar barındırır ve bunları kullanmaya olanak sağlar. Bunlardan bazıları bulutta, diğerleri şirketin kurum içi sunucusunda bulunmaktadır.

Bu araçlar kadar harika olan bir diğer şey, genellikle farklı araçlardan gelen bilgiler  kurumun diğer  bölümleri tarafından kolayca erişilemeyen alanlarda depolanıyor olmasıdır.

Ama gelişmiş iş süreçleri yönetim yazılımı kullanılarak, bu farklı ortamlar kolayca bağlanılabilir. Kullanıcılar siloları kolayca ayırabilir ve kullandıkları araçlar arasında yeni bağlantılar keşfedebilirler.

 

5.Desteklenebilirlik

İş süreci yönetim yazılımı, kullanıcıları karmaşık tasarımlarla iş süreçlerini iyileştirmelerine yardımcı olur. Bununla birlikte, BT yöneticileri sorunları gidermek ve kullanıcıların ürünle nasıl etkileşim kurduğunu anlamak için tüm iş akışı ilişkili etkinlikleri denetlemeye devam etmeleri gerekir. Bu, sorun yaşayan kullanıcılara yardımcı olabileceğiniz ve işlemleri daha da iyileştirme konusunda rehberlik edebileceğiniz anlamına gelir.

İmalat sanayisi montaj hattını tanıttığında sanayinin üretebileceği ürünlerin hız ve miktarındaki en derin değişikliklerden birini getirdi.

Toplumda çok büyük etkiler yarattı – tüketiciler ucuz, yüksek kaliteli mallara her zamankinden daha kolay erişebiliyorlardı. Son yüz yılda, montaj hatları, ‘tam zamanında üretim’ gibi modelleri de içerecek şekilde daha da geliştirildi.

Örgütsel iş süreçlerine sıra geldiğinde ise bu yaklaşımı, bilgili çalışanların işlerini yapma biçimine dahil etmek için her zamankinden daha büyük bir olanak var.

İş süreci yönetim yazılımı, modern işletmelerin birden fazla yönünü otomatikleştirebilir , verimliliği kökünden değiştirir ve çalışanların yeteneklerini  daha ileri işler üzerinde kullanmaya ayrıca tekrar eden görevlerden kaçınmayı sağlar.

Yazar: Alara İşcan / alarai@agcyazilim.com

detaylı bilgi: https://www.agcyazilim.com/services/nintex-workflow