Medical Park, Microsoft Dynamics CRM Başarı Hikayesi

Medical Park, Microsoft Dynamics CRM Başarı Hikayesi

Medical Park hem hasta bilgilerini hem de sahadan elde edilen verileri Microsoft Dynamics CRM’de toplayarak iş süreçlerini hızlandırdı ve verimliliğini artırdı.

Medical Park için merkez ve şubelerin bütünsel olarak hasta bilgilerine ulaşabilmeleri ve bu veriler ile raporlama yapılması, işyükünün azalmasu ve gereksiz zaman kaybının ortadan kaldırması için önem taşımaktaydı. İş süreçlerinde verimliliği arttırma hedefiyle çözüm olarak Microsoft Dynamics CRM’i, danışmanlık ve uygulama partneri olarak da AGC Yazılım‘ı seçildi.

26 farklı hizmet noktasından elde edilen verilerin tek bir veri havuzunda toplanması sağlanarak 200 milyon veri 5 milyon farklı hasta kaydı, 12 milyon protokol, 25 miyon ICD-10 kodu, 38 milyon laboratuar-radyoloji sonucu, 68 milyon hizmet derlendi.

Pazarlama, müşteri analiz, çağrı merkezi fonksiyonlarını içeren bir CRM yapısının bulunması iş süreçlerini hızlandırdı.

Ahmet Usta, Medical Park, Bilgi Yönetimi Direktörü

medical park hastane crm

Hastane İş İhtiyaçları:

 • Farklı polikliniklerde yatan hastaların bilgilerine hızlı erişim
 • Hizmet duyurularının kolaylıkla yapılabilmesi
 • Hedef kitleye ulaşım

Hekimler farklı polikliniklerde yatan hastaların bilgilerine ulaşmakta zaman zaman zorluklar çekmekteydi. Diğer taraftan verilen diğer hizmetlerin duyurulmasında, yeni verilmeye başlanan hizmetlerin ihtiyacı olan hedef kitleye ulaşmasında yaşanan zorulukların ortadan kaldırılması hedefleniyordu.

Hastane için CRM Çözümü:

 • Farklı lokasyonlarda kayıtlı hasta verilerinin tek bir sistemde birleştirilmesi
 • Hasta kayıtlarının ve sahadan gelen bilgilerin entegrasyonu
 • Pazarlama faaliyetleri için altyapı oluşturulması
 • Kolay ve hızlı hasta analizi

Bu amaçla merkez ve 16 farklı hastanenin hasta verileri Microsoft Dynamics CRM veritabanında birleştirildi. Böylece hem hasta bilgileri hem de sahadan elde edilen veriler aynı havuzda toplandı. Hastanelerin ve merkez yönetimin kullanmış oldugu HBS haricinde pazarlama, müşteri analiz, çağrı merkezi fonksiyonlarını içeren bir CRM yapısının bulunması iş süreçlerini hızlandırdı.

Medical Park, Dynamics CRM Başarı Hikayesi:

 • Hedef kitle segmentasyonu sürecinde yaşanan sıkıntılar ortadan kalktı.
 • Verilerin temizlenme süresi sonrasında süreler azalarak verimlilik arttı.
 • Çağrı merkezi için Dynamics CRM üzerinde hazırlanan 50 civarında gelen ve giden çağrı senaryosu ile hastalara verilen hizmetin çağrı merkezi çalışanından bağımsız olarak aynı kaliteye yükseltilmesi sağlandı.
 • Çağrı merkezi üzerinden gelen verilerin toplanması gerçekleştirildi.
 • Hastaya dokunan taburcu sonrası arama ve benzeri süreçlerin tasarlanması ve hastane hizmet kalitesini artırmaya yönelik geri bildirimlerin de kayıt altına alınabilmesi sağlandı.
 • Randevu almayan ya da farklı sebeplerle arayan kişilerin de kayıt altına alınabilmesi gerçekleştirildi. 
 • Websitesi ile Dynamics CRM entegrasyonu sonrası, farklı websiteleri üzerinden gelen verilerin de ortak bir havuzda toplanması gerçekleşti.

Bir yıl boyunca süren araştırmalar ve görüşmeler sonucunda her kullanıcımızın kavrayabildiği ve öğrenme sürecinin düşük olduğu Microsoft çözümlerinde karar kıldık. Microsoft’un yetkin iş ortağı AGC Yazılım ile çalışmaya karar verdik.

Ahmet Usta, Medical Park, Bilgi Yönetimi Direktörü

Medikal Park CRM projesi Türkiye’de sağlık sektöründe gerçekleştirilen sayılı başarılı projelerdendir ve her geçen gün yeni süreç ve fonksiyonların eklenmesiyle gelişerek devam etmektedir.

Microsoft Dynamics CRM Online’ı 30 gün ücretsiz olarak kullanmaya başlamak için tıklayın.