Microsoft Flow, otomasyon uygulaması herkese açık ve ücretsiz

Microsoft Flow, otomasyon uygulaması herkese açık ve ücretsiz

Bulut servislerinizi ücretsiz olarak birbirine bağlayan yeni bir uygulama çözümü Microsoft Flow ile tanışın.

Microsoft Flow, şimdilik 35’den fazla bulut servisi birbirine bağlıyor; daha fazla entegrasyon ise yakında geliyor. Flow ile Office 365, OneDrive gibi Microsoft uygulamalarını; Twitter, Dropbox, MailChimp, Google Drive, Slack ve Trello gibi platform uygulamalarını;  Github ve SQL gibi çözümleri birbirlerine bağlayabilirsiniz.

IFTTT (If This Than That) gibi farklı servisler arasında iş akışları oluşturabilirsiniz. Örneğin,Dropbox klasöründe değişiklik yapıldığında SMS ile bilgilendirme gönderebilir veya firmanızın isminin geçtiği tüm tweetleri OneDrive’a kaydedebilirsiniz.

 IFTTT Nedir?

IFTTT’nin açılımı “If This Then That” yani “Öyle olursa, şöyle olsun”.

Web tabanlı IFTTT uygulaması digital ortamdaki işleri birbirine bağlıyor ve otomatikleştiriyor. Gmail üzerinden gelen tüm eposta eklerini Dropbox’a kaydet veya her ayın ilk günü bana şu metni SMS olarak gönder gibi komutlar oluşturabilirsiniz. Kısacası siz ne isterseniz IFTTT onu yapıyor.

microsoft flow otomasyon

Microsoft Flow

IFTTT gibi servislerin amacı kullanıcıya otomatik akışlar ile zaman kazandırmak yani “daha az çalış, daha çok şey yap”.

Dünyanın en iyi yazılım şirketlerinden Microsoft’un geliştirdiği Flow, otomatik servis uygulaması ilk kez geçtiğimiz kasım ayında Microsoft PowerApps lansmanında duyuruldu ve geçtiğimiz hafta ücretsiz ve herkesin kullanımına açık bir şekilde kullanıma sunuldu.