SkyDrive

SkyDrive

Birçoğumuz , iş veya kişisel dosyalarımızı depolamak için yanımızda USP taşımışızdır . Her yerde yanımızda taşımak istediğimiz , ya da ofisten eve götürmek istediğimiz dosyalarımız olmuştur. Bu alışık olduğumuz yöntemden farklı geldiği için başta biraz garipseyebildiğimiz, alışınca da avantajlarıyla vazgeçilmezlerimiz arasına kolayca girebilen bir özellik SkyDrive.

SkyDrive Bulut üstünde efor harcamadan dosya depolayamanızı ve bu dosyalara her an istediğiniz (mobil ortamlar dahil) ortamdan ulaşabilme imkanı tanıyan bir Microsoft dosya paylaşım uygulamasıdır. Bu uygulama istendiği taktirde bilgisayarınızla senkronize olup bilgisayarınızdaki bir klasör içine attığınız her şeyi skydrive üstünde otomatik olarak taşıyacaktır. Ücretsiz olarak 7gb depolama imkanı (öğrencilere 10gb) sağlarken , Skydrive Pro üyeliğiyle birlikte 25gb depolama alanı ve birçok diğer özelliklere ulaşabilmektesiniz. İstendiği taktirde depo alanınızı ücret karşılığıyla istediğiniz kadar arttırabilmektesiniz.

skydrive-first-run

Office 365 üyeliğiyle birlikte skydrive üstünde ofis uygulamalarının da yardımıyla online ortamda bir dosya üstünde online ofis uygulamalarını  kullanabilirsiniz. Bu uygulamaları kullanarak  istediğiniz kişilerle dokümanlarınızı paylaşıma açabilir , versiyonlama sistemi ve dosyayı üzerine alma yöntemi sayesinde aynı anda birçok kişi tarafından bir dosya düzenlenebilir ve hatta Outlook  entegrasyonuyla mail olarak gönderebilirsiniz.  SkyDrive’a  her yerden , mobil cihazlarınızdan bile ulaşabilirsiniz.

Windows 8.1 ile birlikte skydrive ayrıca yüklenmesi gereken bir program olmaktan çıkıp Windows’un İçinde gelen bir uygulama halini almıştır. Kullanıcılar artık skydrive ayarlarını  metro/tile arayüzü üstünden yapabilmektedir.